Meet Our Staff

Forename                  
Surname
Job Role
Pippa Baker Teacher
Mark Bamber Teacher
Rebecca Barnes Deputy Head of Mathematics
Anna Basini-James Teacher
Stacey Bassett Progress Coach
Emma Beasley Business Manager
Charlotte Beavis Teacher
Anna Burrough Progress Coach
Joanne Carey Head of Life
Allison Carter Raising Standards Lead - Upper School
Claire Coburn Lunchtime Supervisor
Chris Coleman Caretaker
Pip Coleman Estates Manager
Lauren Collins Teacher
Aaron Cross Deputy Head of Middle School - Curriculum
Abby Daley Head of STEM
Kurt Daniel Progress Coach - STEM
Alicia Davies Teacher
Danielle Davies Progress Coach
Devon Davies Learning Manager
John Davies Deputy Head of Life
Sophie Davies Progress Coach
Tara Davies Lunchtime Supervisor
Toni Davies Lunchtime Supervisor
Anna Dobbs Leadership Administrator
Su Dolby Progress Coach
Rhea Dowling Teacher
Jo Durbin Progress Coach
Elizabeth Elford Raising Standards Lead - Lower / Middle School (Gwyn-based)
Adrian Evans Teacher
Anne Evans Lunchtime Supervisor
Debbie Evans Progress Coach
Ryan Evans Assistant Headteacher
Sandra Evans Administrative Assistant
Victoria Evans Assistant Headteacher
Hannah Fowler Progress Coach
Michelle Francis Teacher
Lucy Gallagher Progress Coach
Claire Garley Teacher
Rachel Gibbins Deputy Head of Mathematics
Gemma Gilder Progress Coach
Lee Goodwin Progress Coach
Judith Griffiths Deputy Head of Lower School
Lucie-Rae Griffiths Progress Coach
Catherine Harvey Behaviour Support Coach
Leah Hawkins Deputy ALENCo
Helen Higgs Assistant Headteacher
Bethan Holmes Teacher
Carly Hooper Information Systems Manager
Claire Jacobs Progress Coach
Rachel James-Algeo Deputy Head of English
Claire Jenkins Attendance Administrator
Lucy Jenkins Progress Coach
Alison Jones Teacher
Lisa Jones Progress Coach
Rachael Joyce Teacher
Nicola Lancaster Teacher
Sarah Legg Head of Mathematics
Danielle Lewis Assistant Headteacher
Justin Lewis Teacher
Kirsty Lewis Progress Coach
Laura McCormick Deputy Head of STEM - DT
Tracey Mein Deputy Head of Upper School
Ian Moore Teacher
Carolyn Morgan Finance Assistant
Laura Morris Deputy Headteacher
Miriam Morse Deputy Head of Languages & Expressive Arts - Languages
Joanna Newton Administrative Assistant
Matthew O'Brien Teacher
Bethan O'Leary Progress Coach
Morgan Oehlschlager Teacher
Jonathan Owen Teacher
Susan Owen Behaviour Support Coach
Kate Parsons Learning Manager
Sarah Parsons Lunchtime Supervisor
Kate Pearce Deputy Head of Languages & Expressive Arts - Expressive Arts
Josie Perkins Teacher
Jill Phillips Teacher
Cerianne Pitcock Deputy Head of Languages & Expressive Arts - Art
Lisa Pothecary Progress Coach
Menna Price Teacher
Debbie Prosser Progress Coach
Nathan Prygodzicz Deputy Headteacher
Kirsty Retallick Headteacher
Gaenor Richards Progress Coach
Nicola Richings Deputy Head of STEM - Science
Roslyn Ridley Senior Raising Standards Lead
Charlaine Roberts Progress Coach
Tammy Rooke Junior STEM Technician
Isabel Rosser Progress Coach
Kelly Sandercock Welsh Teacher
Nicola Schorchinski Progress Coach
Kelly Simkiss Behaviour Support Coach
Jonathan Smith Teacher
Daniel Stanton Deputy Head of Middle School - Behaviour
Kayleigh Stephens Progress Coach - English
Tara Stoddart-Boulton Teacher
Angeline Talbot Behaviour Support Coach
Jodie Thomas-Hartley Teacher
Anna Thorne Administrative Assistant
Tatum Tonge Deputy Head of English
Mike Toseland Senior STEM Technician
Susie Valentine Assistant Deputy Head of Pupil Support
Kathryn Velasco Deputy Head of Life
Catherine Waithaka Assistant Headteacher
Sarah Waldie Teacher
Davinia Warn Progress Coach
Sarah Webber Cover Supervisor
Sarah Webber Cover Supervisor
Lisa Wilkins Progress Coach
Louise Williams Assistant Headteacher
Michelle Williams Attendance Administrator
Tara Wilson Progress Coach
Teresa Woodbridge Raising Standards Lead - Middle School (Nant-based)
Kate Woods Lunchtime Supervisor
Leanne Young Progress Coach